Proč štěně s průkazem původu?

 

Velice často se setkávám s názorem: My nechceme psa s průkazem původu, protože nechceme chodit na výstavy. 

Vlastnictví psa s PP však nikoho nezavazuje k tomu, aby chodil na výstavy. Je to pouze možnost, nikoliv povinnost.

 

K čemu tedy průkaz původu vlastně je?

 

U plemen uznaných FCI průkaz původu dokládá, že oba rodiče byli uznáni chovnými (tj. odpovídají standardu daného plemene, příp. mají složené zkoušky z výkonu atd. - podmínky chovnosti jsou různé dle každého plemene).

U štěněte s PP víte, že jeho rodiče byli opravdu toho plemene, které jste si vybrali, a že nevykazovali žádné hrubé vady... Průkaz původu je tedy zárukou toho, že kupujete štěně po rodičích odpovídajících standardu plemene. A je tedy velmi pravděpodobné, že i Vaše štěně bude exteriérově, ale zejména povahově odpovídat plemeni, které jste si zvolily.

Pokud však pořídíte štěňátko bez PP, můžete si přivézt psa více či méně se lišícího od skutečného plemene nejen vzhledem, ale zejména povahou. Vzhledem k tomu, že někteří množitelé psů bez PP chtějí za taková štěňata částky, které se blíží těm, které jsou požadovány za štěňata s PP, je takový "oříšek" velice předražený. Může být sice milým hezkým pejskem, ale takového byste si mohly vzít například z útulku za pár korun a ještě tím udělat dobrý skutek.

U každého módního plemene, se vždy vyrojí mraky množitelů, jejichž jediným chovatelským cílem je vydělat co nejvíce peněz. Ne každý množitel štěňat bez PP, tak činí z důvodů zištných. Jsou i lidé, kteří tak činí z nevědomosti. Nicméně výsledek bývá stejný - mraky štěňat bez PP, která jsou často ostudou plemene.

Množitelé často odchovávají štěňata v nevhodných podmínkách, krmí je vším možným atd. jen aby ušetřili na nákladech a co nejvíce vydělali. Chtěla bych apelovat na všechny. Nepodporujte tohle množení!! Čím více lidí u nich koupí, tím více štěňat znovu vyprodukují. Dokud bude odbyt, budou množit víc a víc. Množitelé pro peníze se bohužel najdou i mezi chovateli psů s PP. Avšak pokud budete vybírat pečlivě, nejspíš je rozpoznáte. Je však důležité vybírat opravdu pečlivě a rozhodně se nespoléhat jen na to, co Vám o sobě řekne sám chovatel!!! Mnohdy si množitelé vymýšlejí nehorázné pohádky, které mají s realitou jen velmi málo společného. Rozhodně zde platí: Důvěřuj, ale prověřuj!!

Dobré chovatele sice musíte hledat a vybírat i v chovech s PP, nicméně rozhodně je nenajdete mezi množiteli štěňat bez PP. Bez PP totiž vzniká v chovu zmatek. A pokud chce chovatel dosáhnout v chovu nějakých výsledků, bez rodokmene se neobejde.

Pokud z nějakého důvodu nechcete investovat do koupě štěněte s PP (nebo využít jiné možnosti, které jsem jmenovala..), raději si Německého pinče vůbec nepořizujte. Pokud nestojíte o psa čistokrevného, raději zajděte do některého z útulků přecpaných milými kříženci, ale třebas i psy čistokrevnými, kteří neměli v životě moc štěstí a budou vděční za nový domov.

Apeluji na všechny, nepodporujte množitele!! Oni okamžitě zaplní prázdné místo dalším štěnětem!! Tím že u nich koupíte, se přičiníte i Vy o to, že budou produkovat další a další štěňata. Často i za cenu utrpení feny, kterou naprosto "vyždímají".